Yüzme Stilleri Eğitimi

YUZME STILLERI ÖĞRENME

YÜZME STİLLERİ

Yüzmeyi belirli bir seviyede biliyor ve altta saydığımız 4 Stilden her hangi birisini öğrenmek için özel yüzme derslerimizi bekliyoruz.

4 Yüzme tekniği bulunmaktadır.
-Serbest Yüzme Stili
-Sırtüstü Yüzme Stili
-Kurbağlama Yüzme Stili
-Kelebek Yüzme Stili

 

SERBEST STİL

4 yüzme stilinin arasında en hızlı olarak nitelendirilen yüzme stilidir. Serbest yüzme stilinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biri nefes senkronudur. Aynı zamanda vücudun suda duruşu, doğru kol çekişi ve ayak vuruşu da yüzerken hızlanmanızı ve daha az yorulmanızı sağlamaktadır.
Serbest yüzme stilinde ilk önce vücudun suya paralel olarak yatay durmasına dikkat edilmelidir. Kol omuz yardımıyla sudan çıkarılarak başımınızın ilerisinde uzabildiğiniz en uzak noktadan giriş yapılmalıdır. Daha sonra suya giriş yapan kolunuz parmaklar açık bir şekilde gövdenizin yanına kadar getirilmeli ve bu noktada diğer kolunuzu dirsekten kırarak aynı şeklide sudan çıkarmalısınız.
İki kulaç arasında 6 ayak hareketi olmalıdır ve her 3. kulaçta kafanızı yan olarak sudan çıkararak nefes almalısınız. Yüzerken kafanızın suyun içinde olması bir diğer kurallardandır. Bu nedenle yüzmeye başlamadan önce nefes çalışması yapmalısınız.

 

SIRTÜSTÜ STİL

Serbest yüzme şekli ile benzerlik gösteren sırtüstü yüzme stili, sırtüstü yatay bir şekilde suya paralel bir duruş gerektirir. Sırtüstü yüzme stilinde vücudun rahat olması oldukça önemlidir. Ayaklar tam suyun içerisinde suya paralel ve gergin bir pozisyonda bulunmalıdır.
Kollarınızı tıpkı serbest yüzme şeklinde olduğu gibi başınızdan olabildiğince ilerisine uzatmalı ve dirseklerinizden kırarak tekrar suyun içinden geçirmelisiniz. Ancak kollarınızı sudan çıkarırken dümdüz bir şekilde çıkararak ileri uzatmayı ihmal etmeyiniz. Sırtüstü yüzme stilinde tam kol turunda 3 ayak vuruşu yapılmalıdır. Aynı zamanda nefes kontrolü en kolay stildir. Ancak nefes alırken kolunuzun sudan tamamen çıkmış olmasına dikkat edin.

 

KURBAĞALAMA STİL

Kurbağalama yüzme stilinde kolların ve bacakların uyumu oldukça önemlidir. Kollar başın önünde büküp birleştirilir ve bacaklar geriye doğru uzatılır. Ancak bacaklar kurbağların yüzme şeklinde olduğu gibi adeta yay çizer pozisyonda olmalılardır.
Kollar ve ayaklar daire çizer şekilde hareket ettilir. Kollar baş izasında birleştirilip ileri uzatırken yanlara doğru açılmalıdır. Kollarda aynı şekilde kurba bacakları şeklinde bir pozisyon alıp geriye doğru itilmelidir.

 

KELEBEK YÜZME STİLİ

Kelebek yüzme stili, en zor teknik olmakla birlikte en önemli noktası beldir. Öncelikle dizler bükülür ve üst bacak suya iner. Daha sonra ilerlemek adına allt bacak kırbaç şeklinde hamle yapar. Kolların hareketinde ise kollar yay şeklini alarak suya girişi esnasında dirseklerde bükülerek suyu çekmesi sağlanır.
Ancak 3 evrede gerçekleien kol hareketinde kollar yay şeklinde suyun dışında kalır daha sonra kolların aynı anda suya girmesi için dirseklerden bükülür ve suyu çekme işlemi başlar. Kelebek stil yüzmede önemli olan bir diğer unsur bacakların yapışıkmış gibi hareket etmesidir.